Pád komunizmu a éra demokracie

17.11.2010

   17.Novembra 2010 uplynulo 21 rokov od ,, Nežnej revolúcie´´.Každý dospelý človek si dáva otázku:,,Čo sa zmenilo ? Bolo to dobré, alebo zlé ?´´ Pre bývalých komunistov to bola porážka. Sen o komunizme sa rozplynul v štádiu budovania rozvinutého socializmu! Nástup komunizmu historici datujú od 7. novembra 1919, ( 25.októbra - podľa juliánskeho kalendára ) kedy z krížnika Auróra zaznel výstrel na VOSR ( Veľkú októbrovú socialistickú revolúciu ) v Rusku. Bol to signál na útok na Zimný palác v Petrohrade.Boľševici na čele s komunistickým vodcom V.I.Leninom zvrhli cársky režim a uchopili moc v štáte.Nastalo budovanie komunizmu v spojenectve robotníkov a roľníkov.Pre obyvateľov Ruska, z ktorých bolo 90% analfabetov sa  začala črtať lepšia budúcnosť.V západnej Európe od polovice 19. storočia prebiehala priemyselná revolúcia, no Rusko bolo ešte v štádiu feudalizmu.Bolo treba vytýčiť smelé päťročné plány, ktorými by sa dalo dobehnúť ,,zahnívajúci kapitalizmus´´. Najprv bolo treba zelektrifikovať celú krajinu, vybudovať transibírsku magistrálu BAM, skolektivizovať drobných sedliakov do kolchozov a potlačiť kulakov, postaviť fabriky zamestnávajúce tisíce robotníkov.Po smrti V.I.Lenina v 1924 roku prevzal moc nasledovník J.V.Stalin, ktorý strhol celú moc na seba. Pomocou orgánov bezpečnosti a tajnej polície  potom potláčal a likvidoval skutočnú aj domnelú opozíciu.Jeho moc prerástla až do kultu osobnosti.
- krížnik Auróra

Myšlienka večne živá:
J.V.Stalin : ,,Nie je dôležité, koľko ľudí príde k voľbám, ale dôležité je akí ľudia sedia vo volebných komisiách!´´
  V roku 1939 začala II.svetová vojna, ktorá znamenala stratu 50 milíónov ľudí.Na porážke fašizmu mala hlavný podiel Červená armáda.V máji 1945 vojna skončila.Tam kde sa vojská ZSSR dostali, tam bola po vojne nastolená komunistická diktatúra.Budovanie komunizmu v týchto krajinách bolo podľa vzoru Boševickej revolúcie: ,, Kto nejde s nami, ide proti nám !´´V prvom rade bolo manipuláciami vo voľbách zariadené, aby voľby vyhrali komunisti. Potom boli odstránení z vedúcich funkcií nepohodlné osoby. Kto sa postavil proti, bol poslaný do väzenia, alebo na nútené práce.Komunistická ideologizácia spoločnosti násilnými prostriedkami - vedenie fabrík prevzala do rúk robotnícka trieda, na školách sa presadzovala ateistická náuka, odporcovavia boli zahnaní do väzníc, ľudia boli prenasledovaní za svoje názory,z inteligencie urobili buržoáznych technokratov,ktorí sa pokúšajú zvrhnúť robotnícku vládu, znamenala začiatok pádu komunizmu. Zachrániť komunizmus sa hospodársky nepodarilo ani vytvorením RVHP  ( Rada vzájomnej hospodárskej pomoci ), ani budovaním vojenského obranného zoskupenia podľa Varšavskej zmluvy z roku 1955 pod záštitou ZSSR. K rozpadu komunizmu prispeli aj USA, ktoré začali preteky so ZSSR v zbrojení. Hospodárske podmienky v socialistických krajinách - zastaralé stroje, prenasledovanie inteligencie, malá konkurenciaschopnosť,zadĺženosť podnikov,plánované hospodárstvo, neistota a nespokojnosťsa podpísali k postupnému úpadku komunizmu.Ideológia proletariátu sa dostala na smetisko dejín.Predstavitelia ZSSR na čele s M.S.Gorbačovom a USA - R.Reaganom podpísali na Malte zmluvu o páde komunizmu.
Komunizmus budovaný na ,, presvedčených komunistoch ´´ - ideálnych ľudí v ideálnych hospodárskych a politických podmienkach padol! 
-------------------------------------------------------------------------------
Začala sa písať nová kapitola svetových dejín.

  Blok socialistických krajín sa rozpadol postupnými revolúciami v jednotlivých krajinách.Padla ,,železná opona ´´a začala eufória ľudí z demokracie.Nastala ,, perestrojka ´´, alebo divoká privatizácia štátneho majetku.Takmer z jedného dňa sa stali z presvedčených komunistov reformovaní komunisti, zo socialistov sociálni demokrati.Tí istí ľudia s prevráteným kabátom začali ,,privatizovať´´ - prideľovať a rozdeľovať si majetok štátu.,,Politickí ekonómovia ´´ za bývalého režimu začali dávať rady, ako naložiť so spoločným  majetkom. Začalo to s kupónovou privatizáciou, potom s dražbami,vytváraním finančných fondov a ich krachom, rozpredávaním bánk a podnikov pod cenu do zahraničia, prideľovaním si pozemkov medzi stranami a ich funkcionármi, narušením školského a zdravotníckeho systému, tvorbou penzijných fondov a pilierov bez garancie štátu. Myšlieka slobody prejavu a tlače sa zvrhla iba na vyhlásenia vládnúcich strán a sporadických vyjadreniach opozície, vzájomnom osočovaní, bez možnosti vidieť nejaké perspektívy do budúcnosti. Hoci vychádzajú  denne desiatky periodík, nové sa človek nedočíta.Komentáre sú podobné ako vajce vajcu. Aby médiá pritiahli svojich poslucháčov, alebo čitateľov ponúkajú na svojich stránkach informácie z oblasti showbiznisu a kriminality.Po roku 1989 bol nastolený parlamentný systém vládnutia viacerými stranami, ktoré sú volené občanmi.Všetky strany, ktoré vznikli po novembri boli už pri vláde. Niektoré zanikli, niektoré vznikli. Prvých 20 rokov tieto politické zoskupenia žili z toho, čo zanechal u nás komunizmus. Výmeny vlád nepriniesli nič nové a štát sám bojuje sám so sebou o prežitie v časoch hospodárskej krízy.

 - kríza a pohyby na burze

  Vo vládnutí sa menili strany aj ľudia, ale zaslepenosť k moci zainteresovaných  viedla a vedie k opakovaniu chýb  z minulosti :
-štát je budovaný po stránke humanitných vied
-technické kádre sú nedocenené a finančne málo ohodnotené
-hospodárstvo ničí prebujnená neproduktívna administratíva
-neprispôsobiví dostávajú sociálne výhody na úkor pracujúcich
-stavba diaľnic sa predražuje a naťahuje
-neinvestuje sa do výskumu a výroby
-šafári sa s eurofondami
-nezamestnanosť spôsobuje neistotu a rast kriminality
-vyhováranie sa na celosvetovú krízu neobstojí
-prechod z ,,extenzívneho na intenzívne´´ hospodárenie sa nerealizuje
-štátny rozpočet sa napĺňa vyššími daňovými odvodmi, zvyšovaním cien a DPH
-zvyšuje sa počet dôchodcov a znižuje sa počet novonarodených
-znižuje sa životná úroveň obyvateľstva
-------------------------------------------------------------------------
Otázka stojí: ,, Takto sme si to predstavovali v roku 1989?´´
Odpoveď: ,, Určite nie!´´
-------------------------------------------------------------------------
Myšlienka V.I.Lenina: ,,Čím väčšia chudoba, tým lepšie pre revolúciu!´´platí aj dnes.
A kto je pri vláde, mal by si zobrať z toho  ponaučenie!

- štáty EÚ