Komunálne voľby a lepší zajtrajšok

27.11.2010

    Komunálne voľby ( regíonálne voľby ) primátorov miest, strarostov obcí a zároveň voľby poslancov do obecných, mestských a miestnych zastupiteľstiev sú poslednou nádejou ľudí na zlepšenie života v kolotoči volieb. Komunálne voľby sa konajú po parlamentných voľbách a zvoleným zástupcom ľudu zaručujú na štyri roky dobré výhody.Veď sa jedná o rozdeľovanie peňazí, prideľovanie bytov, dosadzovanie straníckych kolegov do správnych a dozorných rád štátnych podnikov, rozhodovanie o vlastných odmenách a vyberanie firiem na vybudovanie a opravu infraštruktúry mesta, či obce. Pre voličov je to aj nádej, ako naplniť svoje sny o lepšom zajtrajšku.Každému sú bližšie komunálne voľby ako parlamentné voľby,nakoľko sa jedná o problematiku svojho okolia.Predsa ,, vzdialené centrum´´ nie je schopné správne chápať požiadavky občanov a preto treba ísť k volebným urnám!

- volebná miestnosť

Samotné voľby môžeme rozdeliť na niekoľko fáz :
- prípravná fáza - víťazi parlamentných volieb, vládna koalícia a zostava vlády  je známa.Prianím vládnúcich strán je zopakovanie a potvrdenie svojho postavenia aj v komunálnych voľbách.Na rad prichádzajú vyhlásenia a predpovede politických analytikov a rôznych agentúr.Ako východzí bod sa berú výsledky parlamentných volieb a vyjadrenia náhodne vybraných respondentov. 
obdobie vylepovania bilboardov - každý kandidát chce zaujať voličov svojim vyhlásením.Pútače, plagáty a letáky sú vylepované na svetelné tabule, ploty,  autobusové stanice a žeriavy. Solventní kandidáti sa nachádzajú na stránkach novín a časopisov. Väčšie šance uspieť má kandidát podporovaný stranou, ako nezávislý kanditát bez straníckej podpory.Oporou komunálnych politikov sú politici parlamentných volieb.
Na plagátoch spolu vyjadrujú podporu svojim straníckym kolegom.
- predvolebná fáza  - rozhodujúca fáza, kedy sa snaží kandidát za politickú stranu najviac ovplyvniť voličov.Oporu mu robí aj materská strana.Na stránkach tlačových a elektronických médií sa objavujú nedoriešené kauzy spred niekoľkých rokov, aféry s podplácaním, obviňovanie z podpory finančne nevýhodných projektov z oblasti dopravy.Koaličné a opozičné zoskupenia sa snažia, čo najviac podraziť svojho súpera.Na povrch vychádzajú škandály okolo kupovania hlasov neprispôsobivých občanov, podplácania a netransparentné financovanie strán.
volebné moratórium  - je obdobie, kedy zákon zakazuje propagáciu voličov v médiách.Málokedy sa  dodržuje. Stávajú sa prípady, kedy na poslednú chvíľu sa vylepovali, alebo strhávali plagáty kandidátov.
- deň samotných  volieb - je stanovená doba začiatku a konca volieb.Vo volebných miestnostiach volebná komisia čaká na príchod prvých voličov.Pred príchodom do volebnej miestnosti by si mal každý volič prečítať na tabuli pokyny k voľbám a hlavne si urobiť ešte raz prehľad o kandinátoch, nakoľko niektorí sa  môžu na poslednú chvíľu vzdať svojho mandátu.Tým sa zvyšuje šanca uspieť pre druhého kandidáta z rovnakého politického zoskupenia.Dôležité je si zapamätať, či sa krížikuje,alebo krúžkuje!Treba označiť minimálne jedného kandidáta.Maximálny počet volených je uvedený na hlasovacom lístku.Akákoľvek iná možnosť značenia znamená neplatnosť hlasovania.Za účasti televíznych kamier sa očakáva príchod ústavných činiteľov -  prezidenta, predsedníčky vlády a predsedu parlamentu.
- ukončenie volieb - nasleduje sčítavanie hlasov. Predseda okrskovej volebnej komisie vypracuje zápisnicu o voľbách s príslušnou štatistikou - počte zúčastnených voličov, koľko hlasov získali jednotliví kandidáti a  budúci poslanci v zastupiteľstvách.Zápisnica sa posiela na vyhodnotenie na Štatistický úrad SR.Televízne štáby rozmiestnené po politických centrálach podávajú prvé vyjadrenia politických lídrov o volebných úspechoch, alebo sklamaniach.
- vyhodnotenie komunálnych volieb - na druhý deň sa podávajú informácie zo Štatistického úradu SR  o volebnom úspechu jednotlivých kandidátov a  povolebných víťazstvách.Na televíznych obrazovkách sa objavujú hodnotenia a diskusie za okrúhlym stolom.Na záver potvrdí ŠÚ SR platnosť volieb s percentuálnou účasťou voličov a víťazov komunálnych volieb.Výsledky prekvapujú politológov.U niektorých ,,prorokov´´ sa odhady líšia v desiatkach percent.Ich odhady pred voľbami možno prirovnať k predpovedi počasia, k vešteniu z krištálovej gule,alebo k tipovaniu tipos - bingo.


- sčítavanie hlasov

-obdobie plnenia sľubov - začína sa od prvého dňa po voľbách.Nastal čas ,, vyhrnúť si rukávy ´´ a napĺňať sľuby. Treba riešiť problematiku preplnených ciest v dopravných špičkách, hľadať nové miesta pre parkoviská,starať sa o zeleň v parkoch, opravovať rozbité cesty, robiť nové grafikony pre MHD, riešiť obnovu zastaralých dopravných vozidiel, zabezpečiť novú infraštruktúru pre nové obytné zóny, vysporiadať sa s náhlymi prívalovými vodami po dažďoch, udržiavať toky, zabezpečiť odvoz separovaného odpadu, udržiavať čistotu miest a obcí, niečo ponúknuť zahraničným turistom.Málokrát sa stane,aby poslanci predvolebné sľuby aj na konci volebného obdobia naplnili!
- doba vytriezvenia voličov - začína správami v médiách o zvyšovaní cien, poplatkov a daní.Informácie prichádzajú postupne. Ako dôvody sa uvádzajú - celosvetová kríza, zvyšovanie cien ropy, podpora finančnej krízy v slabých krajinách eurozóny, infláciou, krachom na svetových burzách, slabou výkonnosťou hospodárstva.Protiopatrenia vlády nenechajú na seba dlho čakať. Začína škrtami v štátnom rozpočte, mestá a obce dostávajú menej štátnych prostriedkov.Ako plynie čas po voľbách, tak rýchlo sa aj rozkotúľajú peniaze z účtov miest a obcí.Ku koncu volebného obdobia už pomaly niet peňazí na známky a zaplatenie telefónnych hovorov ,,orgánov samospráv obcí ´´.
-príprava na nové voľby   - kolotoč volieb sa opakuje. Počiatočná eufória v lepší zajtrajšok, ambiciózne plány,afektovanosť,politický exhibicionizmus,naivita, nekompetentnosť prechádzajú svojimi fázami do
skepse,uťahovaniu opaskov a pasivity.Každý sa pýta :,,Oplatí sa ísť znovu ku komunálnym voľbám? Nie sú komunálne voľby len legalizáciou rozkrádania štátneho majetku?´´ 

Výrok na zamyslenie :
Demokratické voľby je komédia trvajúca jedeň deň a tragédia trvajúca štyri roky ! 
---------------------------------------------------------------------
Analógia volieb s odvodom jatočných jahniat na bitúnok :
   Ľudia sú ako nevinné jahňatá! Každý, kto ide do volebnej miestnosti cíti,že voľby toho veľa nevyriešia. Môže byť iba horšie, veď pri vládnutí sa vystriedali všetky možné kombinácie politických zoskupení.Po sľuboch bolo po voľbách iba sklamanie a ,,dranie peňazí´´ z voličov!
  Jahňatá, keď vedú na porážku zďaleka zacítia zápach krvi z bitúnku. Sú nekľudné,chcú utiecť.Preto mäsiari, aby ich ukľudnili, dovedú pred stádo barana.Ten ich dovedie na miesto zakáľačky.Potom barana odvedú a jahňatá končia svoju životnú púť.Proces sa opakuje!A kto sú tí politickí barani ...?
-----------------------------------------------------------------------