Pracovitý ako včela

6.11.2010

  Včely - včela medonosná ( Apis mellifera) patrí medzi najužitočnejší hmyz.Je to aj jediný hmyz, ktorý sa človeku podarilo domestifikovať. V prírode spolu s ďalšou aviofaunou - motýľmi,čmeliakmi, osami a muchami prenášajú z kvetu na kvet peľ. Tým sa z kvetov stávajú plody a každý plod má semená. Rastliny sa môžu rozmnožovať.Pre človeka má chov  včiel veľký význam. Podobne ako u mravcom je celé spoločenstvo včiel - roj rozdelené na kasty.
Hlavou celej kolónie je matka - kráľovná, ktorá sa dožíva 3 - 5 rokov. Jej úlohou je znášať vajíčka.Aby celé osadenstvo úľa prežilo, t.j. 10000 - 20000 jedincov, musí kráľovná denne zniesť asi 2000 vajíčok.Ďalšiu skupinu tvoria samčeky - trúdy. Ich funkcia spočíva v oplodnení včelých samičiek. Potom zomierajú. Trúdy, ktoré prežijú obdobie po párení zotrvávajú v úli, ale pred zimou ich robotnice z príbytku vyženú a zomierajú tiež.Najpočetnejšou skupinou sú včely - robotnice. Kráľovná vylučuje špeciálny feromón, ktorý zabraňuje včelám, aby sa oplodnili. Nakoľko sa včela - robotnica dožíva iba 30 - 60 dní, jej úloha a funkcia v úli sa mení podľa jej veku.Z vajíčka sa za štyri dni vyliahne larva, na šiesty deň je z larvy kukla a na desiaty deňa sa liahne malá včela - mladuška. Po tri dni čistí plásty - čistička, štvrtý deň plní funkciu kŕmičky lariev,šiesty deň je dojčička lariev, 12. deň sa jej vytvárajú na zadočku voskové žlazy a stáva sa staviteľkou plástov, 18. deň je strážkyňou úľa.Na 21. deň je už natoľko silná, že môže donášať nektár a peľ do úľa ako lietavka.Túto funkciu plní až do svojho konca.Donesený nektár sa v šesťhranných bunkách - plástoch premieňa na tuhnúci med.Materinskou kašičkou kŕmia opatrovateľky matku kráľovnú. Plást je tvorený z vosku. Hrúbku plástu robotnice merajú dotykom tykadiel.Ďalším produktom včiel je propolis,ktorý zmierňuje bolesti kĺbov,urýchľuje hojenie rán. Pri napadnutí sa včela bráni bodnutím. Včelý jed sa používa pri výrobe liekov.


   Vedcov entomológov hlavne fascinuje orientácia včiel v prírode. Ako sa dokáže včela vrátiť späť do úľa? Kvety rastlín majú svoju vôňu a tá priťahuje včely. Včely, ktoré objavia nový zdroj potravy sa vracajú späť podľa slnka a vetra. Sadnú si na letáčik úľa a svojim ,,tancom " - otáčaním sa v tvare osmičky, trepotom kridel, intenzitou bzučania predávajú ,, včelý kód " ďalším včelám. Záleží len na skúsenostiach včelára, kde umiestni svoje úle. Včely najviac obľubujú agátový a slnečnicový nektár.Pohromou pre včely je umiestnenie úľov na jednej strane rieky, keď stromy a rastliny sú na druhom brehu. Robotnice obťažené nektárom a peľom na nohách pri závane vetra nemôžu sa dostať do svojho domova a hynú pri prelete cez rieku.  V posledných rokoch sa objavujú u včiel nákazy parazitami. Chemické postreky na poľnohospodárske rastliny  sú taktiež príčinou úhynu včiel. V horských oblastiach sa včelie rodiny stávajú občas pochúťkou vyhladovelých medveďov.
  
Pre človeka sú včely symbolom pracovitosti a usilovnosti !
---------------------------------------------------------------------------------