V letnom a hlavne suchom období častokrát v našich kuchyniach zbadáme nečakaných hostí.Po našich kredencoch a kuchynských linkách cupitajú malí návštevníci - mravci.V domácnosti prepadne panika,sme v obkľúčení blanokrídlym hmyzom! Na rad prichádzajú najmodernejšie chemické prípravky s jediným cieľom - vyhubiť spoločného nepriateľa.Stratégia ( čo chceme ) a taktika ( ako chceme ) je jednoduchá :
nepriateľa treba najprv vystopovať, obkľúčiť a potom zasadiť smrtelný chemický úder ( najlepšie v troch bojových fázach ). Nepriateľ nie je veľmi prezieravý - zásobovatelia idú jeden za druhým a smerujú od svojho hniezda smerom k najbližšej cukorničke. Nasleduje v ľudskej reči povedané - genocída alebo vyhladenie nevinného obyvateľstva bez rozdielu pohlavia a veku. Chemický postrek spôsobuje našim nepriateľom na povrchu tela asi toľko bolesti, ako vyliaty sud sekundového lepidla na ľudskú pokožku. Invázii a vojne sa dalo predísť aj mierovým riešením - osadením kocky cukru do mraveniska.
Uvedená epizóda vystihuje náš ľudský charakter - ,, sme páni prírody ´´ a zopár mravcov nás nemusí zaujímať. Veď sú si sami vinní, keď si založili svoje hniezdo v našej domácnosti.Obrátená strana mince - dom vyrástol na kuse prírody aj s ich pôvodnými obyvateľmi - mravcami , to nás už nezaujíma. Vybetónované plochy znižujú šancu nájsť potravu pre svoje mravenčie potomstvo a preto mravce inštinktívne hľadajú potravu v našich domácnostiach. Možno, ak by sme poznali bližšie život našich malých
živočíchov, zmenil by sa aj náš postoj k nim.
---------------------------------------------------------------------------
Zo života mravcov
---------------------------------------------------------------------------
Mravce sa našej planéte objavili v období kriedy,asi pred 100 - 130 miliónmi rokmi.V dnešnej dobe žije na Zemi asi 12.000 druhov mravcov. Na našom území SR asi 100 druhov. V domácnostiach sa najčastejšie stretávame s mravcom obyčajným ( Lasius niger ) a v lesoch s mravcom lesným ( Formica rufa ).Počas svojej existencie mravce nezmenili svoje spoločenské a hierarchické usporiadanie.Od mája do septembra prebieha párenie okridlených samičiek a samčekov.Po párení mladým kráľovnám a samčekom odpadajú kridla.Samčeky umierajú a kráľovné si hľadajú nové domovy. Buď vo svojom pôvodnom mravenisku,alebo v cudzom, kde musí mladá kráľovná zabiť starú.Tým preberá moc nad celým mraveniskom.Vajíčka kladie iba kráľovná. Ďalším štádiom vývoja mravca je larva, kukla a imágo - nový jedinec.V mravenisku je prirodzená deľba práce medzi neoplodnenými samičkami - robotnicami :
- jedna skupina robotníc - opatrovateliek sa stará iba o matku kráľovnú
- ďalšia skupina nosičiek má na starosti vajíčka,larvy a kukly - tie čistia od plesní a prenášajú na suché miesta
- prieskumníčky a zásobovačky sa starajú o hľadanie a prísun potravy
- stavitelky stavajú a prestavujú mravenisko
- pozorovatelky majú na starosti všetkých príslušníkov mraveniska, vedia rozoznať cudzích jedincov z iného hniezda
- vojačky bojujú s votrelcami a pri prevahe nepriateľa volajú posily
Akčný rádius mravcov od mraveniska je asi 200m.Aby sa vedeli vrátiť,tak za sebou zabnechávajú feromónovú stopu. V prípade straty stopy sa vedia orientovať podľa slnka.Na hlave majú pár očí a na zátylku hlavy tri miesta citlivé na intenzitu svetla.Okolie vnímajú očami, tykadlami a pachom. Mravce rovnakého druhu a iného mraveniska sa navzájom neznášajú a preto bojujú o svoje teritórium.
V jednom mravenisku sa nachádza asi 500.000 jedincov.
V jednom mravenisku sa nachádza asi 500.000 jedincov.
Spomedzi hmyzu patria medzi najdlhšie žijúce živočíchy - robotnice sa dožívajú 2 - 3 roky, kráľovné 5 - 10 rokov. Niektoré druhy aj 25 rokov. Hmotnosť lesného mravca dosahuje asi 8mg. Svojimi hryzadlami vie zdvihnúť hmotnosť, ktorá sa rovná 30 - 50 násobku hmotnosti, utiahnuť vedia 30 násobok svojej hmotnosti. Ak by sme zasypali mravca hrsťou piesku, nepodlieha panike a zo zajatia sa vie vyhrabať. Tiaž, ktorá pôsobí na telo mravca je asi taká veľká ako keby bol človek pod päť metrovou kopou piesku.Človek, by určite neprežil.
Mravce patria medzi užitočné zvieratá. V lese pri hľadaní potravy prerývajú zem, požierajú škodlivý hmyz, prenášajú semená. S voškami mravce žijú v symbióze, nakoľko sa živia ich výlučkami. Pri uhryznutí vstrekujú do obete kyselinu mravčiu.Človeku spôsobujú pri poštípaní pálivú bolesť s načervenalým miestom v okolí rany. Všetky druhy mravcov majú spoločné roztriedenie funkcií bez ohľadu na miesto a kontinent, kde sa nachádzajú. Vedný odbor, ktorý študuje mravcov sa nazýva myrmekológia, chovom mravcov sa zaoberá formikaristika. Chovné zariadenia sa volajú antkváriá ( anglicky ant - mravec ).
Mravci so silným pudom sebazáchovy a pracovitosťou boli, sú a budú našim vzorom.
------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------
Mravci - vesmírni výskumníci
-------------------------------------------------------------------------------
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír - NASA v roku 2000 začal s výskumom mravcov vo vesmíre.Pri lete do vesmíru treba prekonať dve prekážky - preťaženie pri štarte a bezváhový stav. Krehký hmyz, ako sú motýle, včely nie sú schopné zniesť také veľké preťaženie a vyriešiť pohyb v stave beztiaže je tiež veľký problém.Najlepšími vesmírnymi ,,astronautami ´´ sa stali práve mravce.NASA vyvinulo špeciálny priesvitný gél, ktorý je zároveň aj potravou pre mravce. Svoje chodbičky si vytvárajú v takomto prostredí, ktoré sú aj ,, skafandrom ´´ pri štarte a pobyte na orbitálnej dráhe.Vesmírnu osádku pritom tvorí kráľovná a robotnice.Ak by robotnice leteli bez kráľovnej, boli by dezorientované a nevedeli by sa prirodzene správať.Mravce sú nenáročné tvory a kto by sa chcel zaoberať chovom mravcov v domácich podmienkach, môže si na stránkach internetu objednať mravčie ZOO - antkvárium.
Vedomosti o ich chovaní vo vesmíre, rozmnožovanie a prenos genetického materiálu na nové jedince budú dôležité pre budúce vesmírne lety na iné planéty.
Mravce si zaslúžia našu pozornosť.
--------------------------------------------------