Skratka TV je každému známa.Jedná sa o televíziu, alebo televízne vysielanie.Skratku CNS poznajú len absolventi medicíny.CNS je skratka pre Centrálny nervový systém.
To, čo sa ponúka divákovi na televíznej obrazovke je každému známe.Podľa tvorcov programov musí obsah vysielania pritiahnuť, čo najviac divákov. Popularita televíznej stanice je na prvom mieste. Klesanie sledovanosti znamená výmenu na hlavných postoch, prehodnotenie marketingových plánov a hľadanie nových riešení. Treba zvýšiť príjmy z reklám, preto sledovanie jedného 90 minútového filmu sa predĺži aj na dve hodiny.Znížiť treba aj výdavky a preto redaktori sú zároveň aj hercami, vedia sa ukázať ako dobre vedia variť, robia si vlastné publikum a nakoniec si aj sami zatlieskajú pri preberaní vlastných ocenení.
Smutnou stránkou vysielania je odvrátená stránka ,, showbiznisu ´´ a ich aktérov, keď sa človek dozvedá o ich rozvrátených manželstvách, rozvodoch, nových známostiach a tragických udalostiach.
Skrátka televíznu obrazovku zaplnili správy o nehodách, prírodných katastrófach, politických nezhodách, o celosvetovej kríze, upadajúcom hospodárstve a zvyšovaní nezamestnanosti.Ale, kde sú riešenia ? Môže inteligentný človek veriť, že z krízy sa dá dostať zvyšovaním DPH,cien a tzv. sporením v štátnej správe? Za posledných 20 rokov spýtal sa niekto z televízie inžiniera s technickým vzdelaním, čo si o tom myslí ? Na podobné otázky sa nenájde jednoducho vysielací čas.
Otázka znie :,, Pri sledovaní televízie ovplyvňuje uvádzaný program náš Centrálny nervový systém ? ´´
Najprv treba vysvetliť, čo je CNS - pozostáva z mozgu a miechy, na ktorú sa pripája nervový systém. Ten je zakončený receptormi, ktoré dávajú podnety do mozgu.Človek má dva hlavné nervové systémy :
a,cerebrospinálnu sústavu, ktorá vedie impulzy z mozgu na naše svalstvo.Ak chcem písať, povel z mozgu nariadi svalstvu pravej ruky, aby zdvihlo pero a môžem písať.To znamená, že naša vôla sa prenáša na svalstvo.
b, vegetatívna sústava riadi automatickú činnosť našich orgánov - činnosť srdca, dýchanie, orgány našeho metabolizmu.Táto sústava je nezávislá od našej vôle. Avšak je citlivá na stresy, negatívne skutočnosti okolo nás - to, čo vlastne vnímame pred televíznou obrazovkou. Pri sledovaní futbalového, alebo hokejového zápasu neraz niekomu sa zvýši tep srdca, či adrenalín v krvi.Touto sústavou si človek formuje citové postoje.Človek vníma televízny krvák zrakom a sluchom, pritom si zaťažuje srdcovú činnosť. Čítanie negatívnych správ z novín a časopisov je menšou záťažou, nakoľko CNS je zaťažená iba zrakovými vnemami.
------------------------------------------------------------------------
Možno konštatovať, že televízia sa stáva zaťažovacím faktorom na náš Centrálny nervový systém.
Aké sú východiská ? Vypnutie televízora, či rádia a šetrenie novín nie je tiež najlepším riešením.Človek by stratil kontakt s negatívnou realitou.Najschodnejším riešením je vytvoriť si vlastnú imunitu a nenechať sa myšlienkami strhnúť do víru televízneho bahna. Myšlienky treba upriamiť na dosiahnutie vlastných cieľov.