Organické štruktúry a ľudia

7.11.2010
   V predchádzajúcich kapitolách sme sa oboznámili so životom mravcov a včiel. Mravce sa na Zemi objavili skôr ako včely.Čo majú spoločné a čo stojí na zamyslenie je ich schopnosť vytvárať spoločenstvá s hierarchickým usporiadaním bez rozdielu doby a výskytu na rôznych kontinentoch. Skrátka po celú svoju   exitenciu vytvorili jeden typ organickej štruktúry, s ktorou prežili milióny rokov!Celé tajomstvo, prečo prežili možno zhrnúť do nasledovných bodov :
- jedinec nie je schopný sám prežiť, preto sa spája do väčších celkov
- čím menší živočích, tým je produktívnejší na potomstvo
- každý jedinec je hnaný vpred pudom sebazáchovy, t.j. každý musí jesť a piť, odpočívať a mať vlastný  domov
- vo svojom spoločenstve - hniezde,roji vládne matka - kráľovná, ktorá sa stará o potomstvo, samčekovia    sú potrební na počiatočné oplodnenie samičiek
- robotnice tvoria asi 80 - 90% osadenstva, tvoria väčšinu
- ,, práca a schopnosť pracovať ´´ je nutnou podmienkou na prežitie!
- každá organická štruktúra - podľa rodu a druhu  má svoje teritórium, ktoré si vie chrániť
- vládnutie v hniezde možno rozdeliť na monogamné - s jednou  mravenčou alebo včeliou kráľovnou a na polygamné - iba u mravcov ( viaceré kráľovné musia pochádzať z rovnakého hniezda ). Vo včelstvách, ak matka - kráľovná je už stará a neschopná rozmnožovania sama opúšťa úľ a nahrádza ju mladá kráľovná
- pri narodení každý jedinec vie, čo má robiť a aké je jeho zaradenie
- zatriedenie podľa funkcií a počtet jedincov v jednotlivých kastách vytvárajú pyramidiálny útvar

--------------------------------------------------------------------------------------
Aké spoločenské útvary počas svojej existencie vytvoril najinteligentnejší tvor na Zemi - človek ?
----------------------------------------------------------------------------------------
    Človek rozumný ( Homo sapiens ) sa objavil asi pred 400.000 rokmi. Za ten čas prešiel vývojovými  a spoločenskými štádiami - od matriarchádu po patriarchád.S prvými spoločenskými útvarmi sa stretávame až okolo roku 3500 pr.n.l. v oblasti južnej Mezopotámie ( dnešnom Iraku ). Sumeri , obyvatelia južnej Mezopotámie ako prví začali vytvárať prvé opevnené štátne spoločenstvá. Každé mesto bolo vlastne malým štátom - panovník bol aj najvyšším kňazom a zároveň mal na starosti celú administratívu.Tieto malé a bohaté štáty vždy priťahovali semitských nomádov - obyvateľov sťahujúcich sa s dobytkom. Nakoniec boli  Sumeri premiešaní so semitským obyvateľstvom a okolo roku 2300 pr.n.l. Sargón Akkadský s titulom : ,, kráľ kráľov štyroch svetových strán ´´ vytvára  akkadskú ríšu. Hierarchia štátu sa mení, popri panovníkovi a jeho suite na scénu dejín prichádza hierarchia kňazov a duálny systém riadenia - palác a chrám sa stávajú dejiskom boja o moc.Sila slova je nadradená nad čin! Rôzne názory na vedenie štátu - kto má hlavné slovo - panovník alebo kňaz, nízka produktivita práce a vysoké dane nad 10%, slabá myšlienka spolupatričnosti k svojmu rodu boli príčinami vojen medzi jednotlivými mestskými štátmi a ríšami na územi Mezopotámie. Myšlienka zjednotenia politického a náboženského zotrváva v tomto regióne dodnes.
------------------------------------------------------
    Časove paralelnou civilizáciou k mezopotámskej je civilizácia egyptská. Okolo roku 3000 pr.n.l. prvý panovník Egypta - Meni zjednocuje Dolný Egypt - oblasť delty Nílu s južným Horným Egyptom - od Memphisu po 2. katarakt na Níle do jedného štátneho útvaru.Táto spoločnosť s nemennou hierarchiou vládnutia prežije 3470 rokov! Faraón je zároveň panovníkom, najvyšším kňazom a zástupcom - synom Boha na Zemi. Zároveň je hlavou armády a štátnej správy.

 Práca v Egypte je služba Bohu a nie trest od neho ako v Mezopotámii! 

   Vesmír a príroda sú vzormi pre chovanie sa ľudí. Štruktúra spoločnosti zodpovedá organickým  štruktúram  v prírode! Vzdelaná elita včetne kráľovskej rodiny predstavuje 5% obyvateľstva ( z  2 mil. ľudí ), stredná vrstva - remeselníci, obchodníci,kňazi,vojaci  tvoria 10 - 15% obyvateľstva, roľníci a robotníci 80 - 85% obyvateľstva. Pri takomto rozložení a štruktúre, pri daniach 10% a  pracovitosti dokázali egypťania po 700 rokov stavať pyramídy ( spolu okolo 100 pyramíd ). Pri náboženskom vedomí, že Boh je najvyšší zákonodarca a sudca, platia pre neho  vlastné zákony, ktoré dáva ľuďom,panovník je jeho syn a zástupca, ľudská duša Ka a posmrtná Ba sú nesmrtelné, všetko robia pre Boha, dokázali Egypťania vytvoriť štát, ktorý pretrval vo svojich hraniaciach dodnes. Chrámy sú centrami vzdelanosti , nositeľmi  náboženských myšlienok sú kňazi a vykonávateľmi ich vôle štátna administratíva. Jednota vedomia a bytia sú dôvodom jednoty vedenia štátu a pretrvania do dnešnej doby!

Spoločenská pyramída starovekého Egypta

- podľa literatúry 3/5/1 -

Náboženstvo a politika tvorila v starom  Egypte jednotu!
------------------------------------------------------------------------------------------
Literatúra :
3/5/1 - J. Tyldesley : Egypt na vlastné oči,SLOVART,s.r.o.,2009